בית המשפט העליון – עוכב ביצוע מימוש משכון על דירת המבקשים עד לבירור תביעתם העיקרית אעפ"י שסיכויי התביעה אינם גבוהים

רעא 1605/09 ‏ ‏ נעמי בינסקי נ' בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ

בבית המשפט העליון כבוד השופטת מ' נאור
מיני-רציו: פורסם ב www.nevo.co.il

עוכב ביצוע מימוש משכון על דירת המבקשים עד לבירור תביעתם העיקרית, אעפ"י שסיכויי התביעה אינם גבוהים. זאת, מאחר שטענות המבקשים טרם זכו להתייחסות לגופן, מאחר שהן לא הועלו בשיהוי, מאחר שעסקינן בדירת מגורים ומאזן הנוחות נוטה לטובתם.
בר"ע על החלטת בימ"ש המחוזי, שעניינה דחיית בקשת המבקשים לסעד זמני של עיכוב פינויים מדירתם, במסגרת הליכי מימוש משכון, עד שתישמע תביעתם העיקרית
בית המשפט העליון (השופטת נאור) דן בבר"ע כבערעור, קיבל את הערעור ופסק כי:
בבוא בימ"ש ליתן סעד זמני עליו לשקול שני עניינים: האם בתובענה העיקרית קיימת עילת תביעה. תנאי זה משמעו, האם עולה מהתובענה שאלה רצינית המצריכה דיון, או שמא מדובר בתביעת סרק על פניה. בדיקת תנאי זה נעשית באורח לכאורי בלבד ואינה אמורה לשקף עמדה נחרצת ביחס לסיכויי התביעה העיקרית; מאזן הנוחות בין הצדדים. בדיקת קיומו של תנאי זה נעשית על דרך של איזון בין אינטרסים, ובעניין זה נתון שיקול דעת רחב לערכאה הדיונית לשקול ולהחליט, ורק לעתים רחוקות תתערב בכך ערכאת הערעור. בין שני התנאים מתקיימים יחסי גומלין, כך שככל שמאזן הנוחות נוטה לכיוון מבקש הסעד, כך הדרישה לקיומה של שאלה רצינית לדיון מתמתנת.
בענייננו סיכויי המבקשים לזכות בתביעתה העיקרית אינם גבוהים. יחד עם זאת, העניין מצריך בירור שאינו אפשרי בהליך בר"ע, אלא בערכאה הדיונית. כ"כ, יש ממש בטענות המבקשים כי טענותיהם לא הועלו בשיהוי ומאזן הנוחות נוטה בבירור לטובתם. מדובר בנכס המשמש כדירת מגורים. מימוש הנכס עלול להקשות על השבת המצב לקדמותו, אם תתקבל תביעתם העיקרית של המבקשים. מכיוון שמאזן הנוחות נוטה בבירור לטובת המבקשים, הדרישה לעילת תביעה ממשית מתמתנת.

http://www.nevo.co.il/serve/home/it/UserFrm.asp?type=1&system=1&Spl=True&Prog=DisplayDoc&DocID=643009&cp=10

עמלת יעוץ פנסיוני – על הלקוח לשלם ישירות לבנק

ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בפגישה עם ראשי לשכת סוכני הביטוח: "על הבנקים לקבל את עמלת הייעוץ הפנסיוני מהלקוחות ולא מהיצרנים"

 

יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת ח"כ חיים כץ (ליכוד) מתנגד למבנה הנהוג היום במסגרת רפורמת בכר, לפיו הבנקים המעניקים יעוץ פנסיוני ללקוחות גובים את עמלת הייעוץ מהיצרנים הפנסיוניים (חברות הביטוח ובתי ההשקעות).

"על הבנקים לקבל את עמלת הייעוץ הפנסיוני מהלקוחות ולא מהיצרנים", אמר ח"כ כץ בפגישת עבודה שקיים ביום חמישי האחרון, עם ראשי לשכת סוכני הביטוח. לדבריו, ההוראה לפיה הבנקים יקבלו את עמלת הייעוץ הפנסיוני שלהם מהיצרנים, אינה מקובלת על דעתו ועלולה לפגוע בייעוץ האובייקטיבי אליו התכוון המחוקק.

 

 

 

ציטוטים מכתבה. מאת : אליצפן רוזנברג   שפורסמה בתאריך 29/6/09

ב www.ynet.co.il

 

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3738258,00.html

אוטוטו – ריבית נמוכה, איזה מימון נותנים לכם יבואני הרכב והבנקים ?

ריבית נמוכה, תנאי אשראי נוחים, ובאוגוסט צפויה התייקרות : יכול להיות שעכשיו הזמן לקנות מכונית חדשה. אז איזה מימון נותנים לכם יבואני הרכב והבנקים ומה גובה הרבית שהם מציעים ?

 

"כדי להקל עליכם את תהליך קבלת ההחלטות הכנו עבורכם, בשיתוף חברת מ.א בקרה וניהול , המתמחה בחישובי ריבית , טבלה ובה תחשיב שיגלה מה המשמעות של כל אחוז ריבית."

 

ציטוטים מכתבה מאת: בני ברק שפורסמה ב ממון "ידיעות אחרונות" בתאריך 22/6/2009

 

 

לצפייה בכתבה לחץ [ריבית נמוכה]

פסיקת ריבית והצמדה – פסק דין במחוזי

פסיקת ריבית והצמדה – חברות הביטוח חייבות לשלם למל"ל כספים על פי דרישתו בכתב. איחור  בתשלום, גם אם נבע עקב ניהול הליכים משפטיים, יחוייב בריבית פיגורים לפי חוק ריבית והצמדה בתוספת 20%

 * עו"ד אילן לקפיש

 הדיון נסב סביב הפרשנות הראויה להסכם שנחתם בין הצדדים ולפיו התחייבו הנתבעות לפצות את התובע באותם מקרים בהם הוא אחראי לפצות נפגעים מכוח חוק הפלת"ד.

ההסכם בין הצדדים קבע, בין היתר, כי מי מהנתבעות"תשלם את תביעת התובע לפי דרישתו תוך 60 יום מיום קבלתה וכי במידה ופיגרה הנתבעת בתשלום פרק זמן העולה על 15 יום, יהיה עליה לשלם לתובע ריבית בגובה הריבית המקסמלית על סכום התביעה, לפי חוק פסיקת ריבית תשכ"א-1961 ועוד 20% מסכום הריבית הנ"ל".

 

לכתבה לחץ : [ריבית פיגורים לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה]

מט"ח – הדולר היציג נותר ללא שינוי ונקבע ב-3.9580 שקלים

מט"ח יציבות בזירת המט"ח: הדולר היציג נותר ללא שינוי ונקבע ב-3.9580 שקלים

ציטוטים מכתבה. מאת : יעל גרונטמן שפורסמה בתאריך 19/6/09
ב www.globes.co.il

בשבוע החולף התחזק הדולר ב-1.07% כנגד השקל ■ בנק הפועלים: השקל צפוי להיסחר בתקופה הקרובה במגמה מעורבת, כשבראש ובראשונה הוא יושפע מהתפתחויות במסחר בדולר ובשוקי המניות בעולם
הדולר והאירו נסחרו ביציבות כנגד השקל ביומו האחרון של שבוע המסחר. הדולר היציג נותר ללא שינוי והאירו טיפס בשיעור מזערי, לאחר יום מסחר רגוע במיוחד ביחס לימי השישי האחרונים בהם נרשמו תנודות מרשימות יותר בשל פעילותו של בנק ישראל.
גם במסחר במט"ח בעולם נרשמת הבוקר רגיעה יחסית, כאשר שערו של האירו מתחזק ב-0.2% כנגד הדולר ונסחר ב-1.394 דולר לאירו. היום צפוי להתפרסם מדד המחירים ליצרן בגרמניה והנתון עשוי להשפיע על עוצמת המטבע.
לכתבה
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000459922&fid=585

בנק לאומי – תביעת ענק נגד לאומי על נכסי קורבנות השואה

תביעת ענק נגד לאומי על נכסי קורבנות השואה

ציטוטים מכתבה. מאת : יהודה שרוני   שפורסמה בתאריך 17/6/09

ב –  www.nrg.co.il

החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה תובעת מלאומי 305 מיליון שקל. בתביעה נטען, כי הבנק לא מעביר מאות מיליוני שקלים השייכים ליורשי קורבנות השואה. בנק לאומי: "התביעה מופרכת מיסודה. העברנו 20 מיליון שקל מתוך מחויבותנו לנושא"

 

החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה תובעת מבנק לאומי סכום עתק של 305 מיליון שקל. למעריב נודע כי החברה שכרה את שירותיו של עו”ד יעקב ויינרוט, והיא תגיש את התביעה בתחילת השבוע הבא.

מדובר בנכסים שהועברו לבנק אנגלו-פלסטינה, לימים בנק לאומי, על ידי יהודים מאירופה, לפני שנרצחו בשואה. ועדת חקירה פרלמנטרית, בראשות ח”כ קולט אביטל לנושא איתור והשבת נכסי נספי השואה, קבעה בינואר 2005 כי 60% מהנכסים שהיו בבעלות בנק אנגלו-פלסטינה הועברו לממונה הבריטי האויב או לאפוטרופוס

 

לכתבה

 

http://www.nrg.co.il/online/16/ART1/904/701.html

טרטור נוסח בנק לאומי

60 דקות, 6 פקידים, 3 שיחות טלפון, 2 מיילים ומנהל סניף אחד – כל אלה נדרשו כדי לבקש אישור משיכה

ציטוטים מכתבה. מאת : יונית נעמן  שפורסמה בתאריך 17/6/09

ב –  www.nrg.co.il

 

בתנאים מסוימים, שעה מהחיים חולפת באיטיות משוועת וביגיעה מירבית. הבוקר, בסניף היכל התרבות של בנק לאומי סיפקו לי את מיטב התנאים להמתנה חורקת שיניים לקבלת שירות. לא כי הסניף היה מלא, לא משום שביקשתי לבצע פעולה מסובכת ולא כי איש לא ניסה לעזור. פשוט כי ככה זה כשאתה עני, ואולי דווקא משום שבבנק לאומי מתרפקים על עידן מפגר טכנולוגית או על תקופה צרכנית פחות, שבה לא עמדה לרשות הלקוח חירות הבחירה בין אופציות (גרועות) שונות, או לכל הפחות שליטה על חשבון הבנק באמצעות האינטרנט.

אבל מה לעשות, יש דברים שאין לעשות אלא בסניף. למשל, כשסכום כסף מפק"מ אמור לעבור ביום קבוע לחשבון העו"ש ואותו היום הוא רחמנא ליצלן שבת, וכשאישה נזקקת למעות בארנקה, והיא, אבוי, שרויה באוברדרפט שחורג ממסגרת האשראי. אל דאגה: יש פרוצדורה. אפשר לגשת לסניף הקרוב למקום מגוריך, להוכיח באותות ובמופתים לפקיד/ה שהכסף כבר עבר לחשבון "רק שלא רואים את זה עדיין", ולבקש אישור משיכה מסניף האם.

 

לכתבה

 

http://www.nrg.co.il/online/16/ART1/903/948.htm

בנק מזרחי מחק סכום של 57 מיליון שקלים חדשים מתוך חוב של 111 מיליון שקלים חדשים

בהסכם פשרה שקיבל תוקף של פסק דין בין חברה קבלנית מצפון הארץ לבנק מזרחי נמחק סכום של 57 מיליון שקלים חדשים מתוך חוב של 111 מיליון שקלים חדשים

בית המשפט המחוזי בנצרת (השופטת נחמה מוניץ) אישר הסדר פשרה בהיקף אדיר בין חברת מוחמד עבד אלקאדר ושות' בע"מ, המיוצגת על ידי עוה"ד רונן שחר ויוסי רוזנשטיין, ממשרד שחר – רוזנשטיין עורכי דין, המתמחים בתחום דיני הבנקאות, לבין בנק מזרחי טפחות בע"מ.

…..

באי כוח החברה הנתבעת, ביקשו להודות לחברת מ.א. בקרה וניהול בע"מ, ולמנכ"ל החברה מר דוד אברון, על הייעוץ הכללי שניתן להם במסגרת ההתדיינות עם הבנק.

 

לצפייה בכתבה לחץ : [בנק מחק 57 מיליון שקל]

הדולר האמריקאי מתנדנד בחודש האחרון בין שער יציג של 3.91 ל- 3.96 ₪ לדולר

כבר 25 ימים מתנדנד השער היציג של הדולר בין 3.91  ל- 3.96  ₪ לדולר, כאשר היום (16/06/09) מאבד הדולר כ- 1% מערכו ונסחר לפי שער יציג של 3.932

 

גם האירו התנדנד בתקופה זו בין 5.46 ל- 5.57 ₪ לאירו והיום נקבע לו שער יציג של 5.46 ₪.

 

מנגד, הלירה שטרלינג התחזקה בתקופה המקבילה בכ- 2.4% והיום נקבע ללירה האנגלית שער יציג של 6.486 ₪ ללירה.

 

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי אשר פורסם אתמול הצביע על עליה של 0.4% ומתאריך 01/01/09 לעד היום עלה מדד זה ב- 1.15%.

המחוזי: צירוף אדם כשותף לחשבון בנק אינו מעניק לו בהכרח מחצית מהכסף

קיבל ערעור על פסיקת בית המשפט למשפחה בירושלים, וקבע כי צירוף בת לחשבון הבנק של אימה נעשה מטעמי נוחות ולא נועד להעניק לה במתנה מחצית מכספי החשבון

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי אדם שצורף כשותף לחשבון של אחר, אפילו היה קרוב משפחתו, אינו בהכרח הופך לבעלים של מחצית מהכספים בחשבון. המחוזי קיבל ערעור על פסיקת בית המשפט למשפחה בירושלים, וקבע כי צירוף בת לחשבון הבנק של אימה נעשה מטעמי נוחות ולא נועד להעניק לה במתנה מחצית מכספי החשבון.
ציטוטים מכתבה. מאת : נועם שרביט שפורסמה בתאריך 15/6/09
ב – http://www.globes.co.il

לכתבה
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000458717&fid=829&nl=1604