ריבית הפריים לחודש אוקטובר תמשיך לעמוד על 2.25%

ריבית הפריים נותרת על כנה בעקבות החלטת הנגיד שלא לשנות את ריבית בנק ישראל לחודש אוקטובר 2009

ריבית הפריים לחודש אוקטובר תמשיך לעמוד על 2.25%. זאת , בעקבות ההחלטה שלא לשנות את ריבית בנק ישראל.

הנגיד הודיע היום (24/09/2009) על כך שלא יהיה שינוי בריבית בנק ישראל לחודש אוקטובר 2009 והיא תמשיך לעמוד על % 0.75 לשנה וזאת על אף העובדה שמדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט עלה ב- % 0.5

מתחילת השנה עלה המדד ב 3.7%.

פסיקת ריבית והצמדה – מינהל מקרקעי ישראל חוייב להחזיר את הכסף לחוכרים בצירוף ריבית, ולא רק בצירוף הצמדה כפי שהיה עד כה

אושרה תביעה ייצוגית נגד המינהל: ישיב הפרשי ריבית לחוכרים
בית המשפט קבע: בעת ביטול עסקאות יחוייב מינהל מקרקעי ישראל להחזיר את הכסף לחוכרים בצירוף ריבית, ולא רק בצירוף הצמדה כפי שהיה עד כה
בית המשפט המחוזי בתל אביב, אישר השבוע בקשה לתביעה ייצוגית נגד מינהל מקרקעי ישראל בהיקף של 74 מיליון שקל, וחייב אותו בעת ביטול עסקאות להחזיר את הכסף ששילמו החוכרים בצירוף ריבית, ולא רק בצירוף הצמדה כפי שהיה עד כה.

….

בתחילה, דחה המינהל את הטענות, אך בדצמבר 2008 קיבל את הטענה שיש להגיש את התביעה כייצוגית. בעקבות התביעה אף פרסם המינהל "חוזר חשב" חדש אשר משנה את הנהלים וקובע חובת השבת כספים גם עם פרשי ריבית ולא רק הצמדה.

לאור זאת, אישרה השופטת רות רונן את הבקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית, וחייבה את המינהל להשיב לתובעים ריבית

ציטוטים מתוך כתבה מאת: ענת שיחור-אהרונסון שפורסמה בתאריך 23/9/09 ב
www.nrg.co.il

לכתבה
http://www.nrg.co.il/online/16/ART1/945/986.html

פסיקת ריבית והצמדה – מחשבון המאפשר ביצוע חישובי ריבית והצמדה לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה

גולשים המעוניינים לחשב את סכומי ההחזר המגיעים להם מהמנהל בעקבות פס"ד בתביעה הייצוגית מוזמנים להכנס לאתר המחשבונים של מ.א. בקרה וניהול בע"מ המתמחה בחישובי ריבית ובדיקת חשבונות בנקים המפעילה אתר מחשבונים, במסגרת אתר האינטרנט של החברה.

 באתר המחשבונים של החברה עומדים לרשות הגולשים מחשבונים שונים, הכוללים בין היתר: מחשבונים משפטיים ופיננסיים שונים לחישובי ריבית, כולם ברמה מקצועית ורמת דיוק גבוהים במיוחד.

 לדוגמא : מחשבון המאפשר ביצוע חישובי ריבית והצמדה לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה על סכומי חוב בש"ח, הן לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה (לפני פס"ד) והן לפי חוק ההוצל"פ (אחרי פס"ד).

עובד הבנק לשעבר שהורשע בגניבה "פגע באמון הציבור במערכת הבנקאית" – כך קבעה לאחרונה נשיאת בית משפט השלום בתל אביב

עונש מקל לעובד הבנק הבינלאומי שהורשע בגניבה: שנת מאסר אחת

העובד הורשע בהעברת הרשאות כניסה דרך האינטרנט לחשבונות של לקוחות הבנק לשני שותפים

עובד לשעבר בבנק הבינלאומי הראשון בתל אביב שהורשע בגניבה, ירצה עונש מאסר של שנה אחת בלבד וכן ישלם קנס בסך 10,000 שקל – כך קבעה אתמול נשיאת בית משפט השלום בתל אביב, זיוה הרמן.

העובד, עבד במחלקת אבטחת מידע ביחידת המחשוב ונעצר במארס 2005 בחשד כי העביר לעבריינים סיסמאות כניסה דרך האינטרנט לחשבונות בבנק שבהם השתמשו כדי לגנוב מכספי לקוחות הבנק. הפרשה נחשפה לאחר שלקוחות הבנק התלוננו שכסף הוצא מחשבונותיהם.
…..
השופטת הדסי כתבה בפסק דינה כי "העבירות אותן ביצע הנאשם חמורות. במעשיו גרם הנאשם נזק כלכלי ללקוחות ולבנק, ופגע באמון הציבור במערכת הבנקאית". היא הוסיפה כי ההסדר הינו מקל אך החליטה לאמצו לאור החזקה כי התביעה שקלה את כל השיקולים הרלבנטיים לפני ההצעה להסדר.

ציטוטים מתוך כתבה מאת: נורית רוט שפורסמה בתאריך 23/9/09 ב
www.themarker.com
לכתבה
http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090923_1116216

הבנק התרשל – הבנק ישלם

בנק טפחות התרשל במימוש משכנתא ויפצה את הלקוח בכ-40 אלף שקל

הליכי המימוש נפתחו לאחר פיגור של שלושה חודשים בלבד בתשלומי המשכנתא; ביהמ"ש: הבנק ניצל את מצוקת התובע

בנק טפחות למשכנתאות (כיום מזרחי טפחות) ישלם כ-40 אלף שקל ללקוח שנטל מהבנק משכנתא בשל רשלנות וחוסר תום לב במימוש משכנתא – כך קבע באחרונה בית משפט השלום בקרית גת.

התובע, אילן שוורץ, תבע את הבנק לפיצוי בגין נזקים שגרם לו במסגרת הליך למימוש משכנתא. מפסק הדין עולה כי שוורץ ואשתו לשעבר נטלו מהבנק ב-99' משכנתא לצורך רכישת דירה. בשלב מסויים נקלעו בני הזוג לקשיים כלכליים והחלו לפגר בתשלומי המשכנתא, עד שלבסוף החליטו למכור את הדירה.

ציטוטים מכתבה מאת : נורית רוט שפורסמה בתאריך 21/9/09 ב
www.themarker.com

לכתבה

http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090921_1115809

למרות התחושות כנראה עדיין לא יצאנו מהמיתון

* דוד אברון

למרות התחושות המעודדות שליוו את העלאת הריבית של בנק ישראל, עדיין לא ניתן לומר כי יצאנו מן ההאטה שאפיינה את השנה האחרונה. כזכור, סטנלי פישר העלה בסוף חודש אוגוסט את שיעור הריבית ב-0.25% בשונה מן המגמה העולמית. אבל נתוני הלמ"ס שפורסמו היום (ד') דווקא מצביעים על מגמה הפוכה. מהנתונים עולה כי במחצית הראשונה של 2009 ירד התמ"ג של ישראל ב-1.8%. על פי הערכות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הצמיחה לשנת 2009 תסתכם בכ-0.1%, שיעור צמיחה מאכזב בהשוואה לצמיחה של 4% בשנת 2008.

כדאי מאוד לשים לב לשינויים בשער הדולר בימים הקרובים. היום נודע כי בנק ישראל החל ברכישת 150 מיליון דולר ושערו התחזק בעקבות כך. הסיבה לרכישה היא ככל הנראה דשדושו של המטבע האמריקני סביב 3.6-3.8 שקל לדולר בחודשים האחרונים, וזאת למרות רכישות מט"ח מוגברות שנעשו בתקופה האחרונה.

גם מדד המחירים לצרכן עולה, ועל פי נתוני הלמ"ס- שיעור העלייה בחודש אוגוסט הסתכם ב-0.5% בהשוואה לחודש יולי השנה.

מה שיכול לעודד הוא דווקא שיעור האינפלציה. על פי התחזיות האחרונות שפורסמו היום, מוריד בנק ישראל את ציפיות האינפלציה לשנה הקרובה מ-2.4% ל-2.2%, כך שיתכן ועליות המחירים ייבלמו בסופו של דבר.

* מנכ"ל חברת מ.א בקרה וניהול בע"מ המתמחה בחישובי ריבית ובדיקת חשבונות בנקים.

בקרה של רשות ני"ע מצאה ליקויים במערך ייעוץ ההשקעות בבנק לאומי

רשות ני"ע: ליקויים במערך ייעוץ ההשקעות בבנק לאומי

לפי טיוטת דו"ח הרשות, יועצי ההשקעות של הבנק לא מתחשבים בדמי ניהול הקרן בבואם לייעץ ללקוח. לאומי: "ההערות תוקנו ולרשות ניתנו הסברים"
רשות ניירות ערך העבירה באחרונה טיוטת דו"ח לבנק לאומי
ובו הערות על ליקויים במערך ייעוץ ההשקעות של הבנק. הרשות קיימה את הביקורת על מערך הייעוץ בחודשים פברואר-אפריל והעלתה, בין השאר, כי מערכת הייעוץ הממוחשבת שבה נעזרים היועצים נוטה להמליץ על השקעה דווקא בקרנות הנאמנות הגדולות.
בנוסף, הדו"ח מעיר כי יועצי הבנק לא מתחשבים בדמי הניהול – שמשפיעים על תשואת הקרן – כשהם באים לייעץ ללקוחות.
מבנק לאומי נמסר בתגובה כי "המערכות תומכות ההחלטה של בנק לאומי, המשרתות את יועצי ההשקעות בבנק בעת מתן ייעוץ ללקוח הן ברמה הגבוהה ביותר ומהטובות במערכת הפיננסית בישראל. הבנק אף מתקף את המודלים שבבסיס המערכות עם מומחים מהשורה הראשונה מתחום האקדמיה ומתחומים נוספים. באשר להערות שהתקבלו מרשות ניירות ערך, הרי שאת חלקן הבנק כבר מיישם הלכה למעשה ובאשר לאחרות ניתנו לרשות הסברים מפורטים.

ציטוטים מכתבה. מאת : כתב כלכליסט שפורסמה בתאריך 17/9/09 ב
www.calcalist.co.il

לכתבה
http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3361467,00.html

האם תמחק לתעשיינים ריבית חוב במיליונים ?

הממשלה תמחק לתעשיינים ריבית חוב במיליונים

משרדי התמ"ת והאוצר פתח במבצע לגבייה חד פעמית לגביית חובות בהיקף של כ-80 מיליון שקלים מחברות שקיבלו סיוע ממרכז ההשקעות ו-47 מיליון שקלים מחברות שקיבלו סיוע מהמדען הראשי. החייבים ישלמו את החוב בלא הריבית

משרד התמ"ת ואגף החשב הכללי במשרד האוצר מקדמים מבצע מיוחד לגביית חובות ממפעלי תעשייה וחברות היי-טק, שקיבלו בעבר סיוע מהמדען הראשי וממרכז ההשקעות של התמ"ת.

בתמ"ת מעריכים כי ההיקף הכולל של חובות החברות הללו מסתכם בכחצי מיליארד שקלים, אך כרגע מדובר במבצע חד פעמי שבמסגרתו ייגבו חובות בהיקף כולל של כ-80 מיליון שקלים מחברות שקיבלו סיוע ממרכז ההשקעות וחובות נוספים בהיקף של כ-47 מיליון שקלים מהמדען הראשי.

ציטוטים מכתבה. מאת : תני גולדשטיין שפורסמה בתאריך 15/9/09
www.ynet.co.il/

לכתבה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3777183,00.html

בקרה ובדיקה לחשבונות בנק

ציטוטים ממאמר שנכתב ע"י דוד אברון ועומד להתפרסם בקרוב.

במהלך 22 השנים מאז הוקמה מ.א בקרה בקרה וניהול טיפלו מומחי המשרד בחשבונות בנק של כ- 2,200 עסקים שרובם בינוניים וגדולים בהם עלה חשד לליקויים ולטעויות על ידי הבנק. ולמי שהיה ספק- רוב הטעויות נעשות, "למרבה ההפתעה", לרעת הלקוח.

"הליקויים הנפוצים ביותר הם בעיקר אי עמידה בהסכמים ואי ביצוע בפועל של הסכמים על ידי הבנק", אומר אברון. "בנוסף, ישנו מצב של התניית שירות על ידי הבנק- מה שכמובן אסור וכן חישוב ריבית 360 לעומת 365 ימים לשנה".